<body>
sreda, 14. februar 2007
avtor: girl007, 13:49
ZGODOVINA PRAZNIKA
Trenutkov, ko lahko nekomu pokažemo, da ga imamo radi, ni nikoli preveč. V vsakdanjem življenju smo vse manj pozorni in iznajdljivi. 14. februarja, na valentinovo, pa je čas, da se prebudimo. Ob tem praznika si ljujde, ki se imajo radi, podarjajo zlasti cvetje, voščilnice in drobna darila. Valeatinovo je predvsem praznik zaljubljencev, prijateljev in vseh, ki se imajo radi.

Tudi navade in praznovanja na ta dan niso povsod enake. Rimljani so v tem času praznovali luperkalije, praznik, posvečen plodnosti in rodovitnosti. Priredili so nekakšno ljubezensko loterijo. V skrinjici so zbirali imena deklet, potem pa so fantje žrebali med njimi. Fant in dekle, ki sta se tako našla, sta naslednje leto veljala za par. Listič z imenom svojega “Valentina” so si dekleta pripela na obleko in ga nosila še nekaj dni.

Ponekod na Škotskem so ga morale celo nesti na fantov dom, kjer so v zameno dobile kakšno darilce.

V Angliji so otroci vstali pred sončnim vzhodom, in če jim je uspelo prvemu človeku, ki so ga videli, dvakrat zapovrstjo reči: “Dobro jutro, Valentin”, in to, preden jih je on nagovoril, so dobili darilo. Če pa jih je sonce prehitelo, so dobili odgovor, da “je od sonca opečen”, in z darilom ni bilo nič. V 17. stoletju so si v Angliji na ta dan poklanjali zelo dragocena darila, celo diamantne prstane. V 18. stoletju pa so jih nadomestile voščilnice s čipkastimi robovi in z motivi srčkov, prtičkov, vrtnice in drugih ljubkih reči. Zraven so, včasih celo na odišavljen papir, pripisali ljubeznive verze. V Angliji, je Valentin že stoletja zaščitnik zaljubljencev in dobrih prijateljev. Na ta dan so si že pred več kot petsto leti predvsem mladi ljudje izmenjavali pisma in razglednice, pa tudi darila, ki so jih imenovali kar “valentini”. Šega se je razširila tudi na ostali anglosaški svet, potem pa v nekatere druge evropske dežele, zlasti tiste, ki slovijo po sladkarijah, najzvestejšem spremljevalcu tega praznika. Včasih je bil čar v tem, da so ljudje voščilnice izdelali sami, poleg izmenjave daril pa je bilo za valentinovo značilno tud vedeževanje in prerokovanje. Mlada dekleta so verjela v vse mogoče vraže in ena izmed njih pravi, da ptič, ki ga bodo na ta dan ugledale, pove, kakšne vrste človek bo njen mož.

Valentinovo na Slovenskem Sv. Valentina poznamo pri nas že dolgo, vendar ne v povezavi z dnevom zaljubljenčev. Sveti Valentin goduje 14. februarja. Takrat – po starem kmečkem koledarju - prinese ključe do korenin. Na ta dan se tudi ženijo ptički. Kdor želi videti ptičjo ženitev, mora bos do grmovja, čeprav je na ta dan velikokrat še zelo mrzlo. Pri nas Valentinovo ni klasičen praznik, lahko bi rekli da je vrinjen, vendar se pri nas vse bolj uveljavlja. Valentinova srca so prišla k nam iz Holandije skupaj s samo zamislijo o prazniku. Sv. Valentina že dolgo poznamo tudi v Sloveniji, vendar je imel pri nas drugačen pomen. Po starem kmečkem koledarju je Valentin prinesel ključe do korenin in so mu zato pravili prvi spomladin. Valentin ureže prvo trto, ponekod pa se prične v tem času delo na vrtovih. Predvsem pa je marsikomu znano, da je ta dan poleg gregorjevega (12. marec) in vincencijevega (22. januar) značilen po tem, da se ptički ženijo. Zanimivo je , da v Beli krajini pravijo, da je valentinovo prvi spomladanski dan.

V ZDA je valentinovo med vsemi dnevi edini dan, ko je ženski dovoljeno moškega zaprositi za roko (pravilo veleva – če jo zavrne, ji mora kupiti svilene nogavice). Poleg zaljubljencev si valentinovo tam voščijo tudi prijatelji.

Korenine valentinovega pa najdemo tudi v starem Rimu. Tam so 15. februarja praznovali praznik luperkalije, v čast bogu Luperku, zaščitniku ovc pred volkovi. Mladi so na predvečer praznika na lističe napisali svoje ime, listič vrgli v posodo, potem pa so mladi fantje iz nje vlekli lističe. Čigar ime na listku je mladenič prebral, tisto dekle je bila vse leto njegova draga. Ko so Rimljani sprejeli krščanstvo, so ta praznik prestavili na 14. februar in ga poimenovali po svetniku - sv. Valentinu.

Tudi stara zgodba iz Indije pripoveduje, da so tam 7., 14. in 21. februarja z neba padle tri kaplje, ki so naznanile vrnitev pomladi. Ena kaplja je prešla zrak, druga je padla v vodo in tretja na zemljo. V indijskem koledarju je 14. februar posvečen bogu zakona, kar je dokaj blizu pojmovanju o valentinovem.

VALENTINOV JEDILNIK

Kadar se odločite, da boste pripravili romantično kosilo ali večerjo, ne skoparite z bistvenimi in osnovnimi pripomočki. Verjemite, cvetje in sveče niso le romantičen kliše. Zelo privlačni in živahni so, prav takšni kot naj bi bilo vzdušje, ki ga želite pričarati. Šopek cvetja naj bo preprost in nizek, da vam ne bo zakrival obraza ali pogleda na partnerja, niti vam ne bo oviral dostopa do hrane. Sveče naj bodo približno tako visoke, da njihov plamen odseva v višini vaših oči. V svetlobi nizkih sveč ste namreč kaj lahko videti kot grof Drakula. Ne rože ne sveče ne smejo oddajati premočnega vonja. Malce čebeljega voska in sivke bo odlično dopolnilo aromo hrane. Med kuhanjem ne bodite pretirano navdušeni, saj lahko njegov vonj pokvari čudovite dišave hrane. Namizni prt naj bo popolnoma čist in prtički mehki. Glasba ne sme biti tako glasna, da bi motila ali preglasila vajin pogovor. Predvsem pa ne pozabite vklopiti elektronske tajnice in izklopiti zvonec za telefon. Naj bolj pomembna stvar pri romantični večerji je, da se popolnoma razlikuje od ostalih večerov v tednu. V nobenem primeru ne sme biti prižgana televizija ali luč. Vendar pa romantična večerja ni čas hitro pripravljene hrane, pripraviti morate jedi, ki vas bodo ohranjale v dobrem razpoloženju vso noč. Da se vam bo kar najbolje posrečila, smo vam pripravili nekaj nasvetov.

NE PRETIRAVAJTE Z ALKOHOLOM
Kozarček vina lahko dobro vpliva na vaše razpoloženje, če pa bosta izpraznila celo steklenico, ne bosta več voljna nadaljevati z večerjo. Zato namesto z vinom postrezite z brezalkoholnimi pijačami, na primer, eksotičnim sadnim kokteljem. Vedno pa imejte pripravljen kozarec vode za gašenje žeje. Za poživitev in dobro razpoloženje je priporočljiv tudi kozarec ledenega čaja z okusom limone.
HRANA NAJ BO LAHKA IN Z MALO MAŠČOB
Izogibajte se težki in mastni hrani ter obilnim obrokom. Veliko bolj je priporočljivo je postreči z več manjšimi obroki, ki imajo različne arome in med katerimi naredimo kratke premore. Nihče se ne ljubi rad s polnim želodcem.Če boste po večerji ostali lačni, si v postelji še vedno lahko privoščite grozdje in piškote.

RIBE, RAKI IN ŠKOLJKE SO AFRODIZAJEK
Nekaterim moškim se zdi rdeče meso nadvse privlačno, vendar pa je ta hrana z visoko maščobno vrednostjo, poleg tega pa je težko prebavljiv. Nekatere ribe, školjke in raki so pa znani kot učinkovit afrodiziak. Poleg tega ima ribje meso zelo dober okus, ki se odlično sladka z belim ali penečim vinom.



BARVITA IN SVEŽA HRANA JE PRIVLAČNA
Poskrbite, da bo vaša glavna jed ali priloga vključevala tudi nekaj sveže in barvite kuhane zelenjave. Krožnike okrasite z narezanim sadjem ali svežo zelenjavo.

VELIKODUŠNO Z ZAČIMBAMI
Bodite velikodušni pri uporabi začimb, vendar pri tem poskrbite, da se izognete težkim omakam in solatnim prelivom. Vroče in začinjene jedi so kot nalašč za romantičen obrok, saj boste zaradi polnega okusa in arome manj odvisni od redilnih omak.

LAHEK POSLADEK
Sladko je čisto v redu, vendar pa je preveč kaloričen posladek zadnja stvar, ki si jo boste zaželeli po bogati večerji in pred spanjem. Grozdje, sveže fige, jagode, maline in sadni sladoled so kjer koli in kadar koli najbolj ukusne jedi za posladek - zlasti če hranita drug drugega.